تبلیغات
یاعلـــــــــــی حیــــــــــدر مدد - روش برخورد امام علی علیه السلام با مخالفین خود
یاعلـــــــــــی حیــــــــــدر مدد
 

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

صلی الله علی شیب الخذیب. امیدوارم بتونم کمکی کنم که همه به اون چیزی که میخوان برسن فقط از نظراتتون منو محروم نکنین

زمانی که امیرالمومنین علی علیه السلام حکومت ظاهری را به دست گرفتند ، بنا به طبیعتشان که هیچ نا حقی را نمی پسندیدند و به آن تن نمی دادند ، از سوی افرادی دنیاطلب و مخالف مورد اعتراض قرار می گرفتند. خوارج از گروه های مخالف آن حضرت بودند. یکی از این افراد در حضور جمع ، به امیر مومنان حضرت علی علیه السلام جسارت کرد. حاضران در صدد برخورد با او برآمدند ، ولی حضرت سلام الله علیه آنان را بازداشتند و فرمودند :

( سب بسب ، أو عفو عن ذنب؛(۱) او را واگذارید که طرف سخنش من هستم ، پاسخ دشنام به دشنامی است یا بخشودن گناهی ).
این گفته شخصیتی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره اش فرمودند : ( ... حبُّه ایمان و بغضه کفر؛(۲) دوستی ایشان سلام الله علیه ایمان و دشمنی ایشان کفر است ).

چنین بزرگواری در مقابل رفتار جسارت بار دشمنان خود حتی از حق خود که در قرآن کریم برای آحاد مسلمانان محفوظ داشته ، می فرماید :
( ... فَمَنِ اعتَدَی عَلَیکُم فَاعتَدوا عَلَیهِ بِمِثلِ ما اعتَدیَ عَلَیکُم ...؛(۳) پس هر کس بر شما تعدی کرد ، همان گونه که بر شما تعدی کرده ، بر او تعدی کنید ) گذشتند.
امیرالمومنین علیه السلام این حق را می دانستند ، اما آیه دیگر را نیز لحاظ می کردند که خدای تعالی می فرماید : ( ... وَ أَن تَعفوا أَقرَبُ لِلتَّقوی ...؛(۴) و اگر ببخشاید این کار شما به تقوا نزدیک تر است ).

حضرت امیر علیه السلام دو راه پیش روی خود می دیدند ، مقابله ی به مثل یا گذشت ، ام ایشان راه دوم را برگزیدند و از او گذشتند تا بدین ترتیب ، حق با تمام وجود ، تجلی یابد و باطل خوار گردد. از همین روست که حضرت ، میزان و محک سنجش اعمال است و به وسیله ی ایشان حق از باطل شناخته می شود. با اشاره ی به همین وجه تمایز حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در زیارت آن حضرت آمده است : ( السّلام علی میزان الأعمال؛(۵) سلام بر میزان اعمال ).

از این رو ما باید در تمام رفتارهای خود میزانی داشته باشیم و امیرالمومنین علی بن ابی طالب صلوات الله علیه به عنوان تقسیم کننده بهشت و دوزخ ، مظهر اسلام حقیقی و امام بر حق ، تنها میزان واقعی سنجش هستند.

=====================================

پی نوشت ها :

۱ ـ نهج البلاغه ، ص ۵۵۰ .

۲ ـ کنز الفوائد ، ج ۲ ، ص ۱۳ .

۳ ـ بقره ، آیه ۱۹۴ .

۴ ـ بقره ، آیه ۲۳۷ .

۵ ـ بحارالانوار ، ج ۹۷ ، ص ۲۸۷ .

طبقه بندی: امیر المومنین |علیه السلام|، 
برچسب ها: امیرالمومنین، شیوه برخورد امیرالمومنین، شیوه برخورد امیرالمومنین با مخالفان، روش برخورد امام علی علیه السلام با مخالفین خود،  
نوشته شده در تاریخ 7 اسفند 91 توسط سید سجاد جعفریان
لوگوی دوستان
لینک دوستانتمامی حقوق این وبلاگ برای یاعلـــــــــــی حیــــــــــدر مددمحفوظ می باشد.