امام صادق (ع) در روایتی در پاسخ به یكی از شیعیان كه از آن حضرت در مورد اعمال غدیر سوال كرده بود، فرمودند:

روز عید غدیر روز پرستش خدا ، روز نماز و نیایش، روز سپاس و ستایش خدا و روز شادی و شادمانی است،چرا كه خدا در این روز به خاطر گزینش امامان خاندان وحی و رسالت به رهبری و سررشته داری دین و دنیای شما بر مردم نعمتی گرانسنگ ارزانی داشت،به همین دلیل در سپاس به بارگاه خدا دوست می دارم شما روزه بدارید.

آن حضرت در روایت دیگری در پاسخ به سوال دیگری كه آیا برای مسلمانان غیر از عید فطر و عید قربان عید دیگری نیز وجود دارد، فرمودند:

بلی عیدی كه از آن دو روز با عظمت تر و شریفتر است و آن روزی است كه پیامبر اكرم(ص)، علی(ع) را برای امامت امت نصب فرمود.

امام رضا (ع) نیز در روایتی پیرامون عید غدیر می فرمایند:

روز قیامت چهار روز را كه زینت بسته اند نزد عرش الهی می آورند؛ روز عید قربان ، روز عید فطر، روز جمعه و روز عید غدیر، ولی در آن میان روز عید غدیر از نظر زیبایی مانند ماه است میان ستارگان.

برای این روز به جهت اهمیت ویژه آن سی و شش عمل مستحب وارد شده است كه برای هیچ روزی در دین اسلام هر چند روزهای بسیار مهم و مقدس این تعداد اعمال مستحب ذكر نشده است و فی المثل اگر همه اعمال برخی روزهای مهم سال مانند عید فطر و قربان روز عرفه و روز مباهله را در كنار هم در نظر بگیریم، باز هم از حیث تعداد با مستحبات عید غدیر برابری نمی كند كه ذیلا به برخی از مهمترین این مستحبات اشاره می شود:

1.روزه گرفتن این روز استحباب ویژه ایی دارد و بر اساس روایتی كه سید ابن طاووس آن را در اقبال الاعمال

نقل كرده است، روزه این روز معادل كفاره شصت سال است.

2.احسان و نیكی به برادران مومن و اطعام دادن به ایشان از اعمال مستحب این روز است و در همین زمینه امام صادق(ع) فرموده اند این روز، روز عبادت و روز اطعام و نیكی كردن و احسان به برادران دینی است.

امام رضا(ع) نیز فرموده اند:

كسی كه در این  روز، رزق و روزی خانواده و برادران مومن خود را توسعه داده و بخشش و انفاق كند، خدواند روزی او را زیاد می كند.

3.زیارت امیرالمومنین(ع) از اعمال با فضیلت و موكد دیگر این روز است كه به همین منظور اگر امكان حضور در حرم آن حضرت میسر نبود، می توان با خواندن زیارت امین الله و زیارت مخصوصه امیرالمومنین(ع) در روز غدیر از فضیلت زیارت آن حضرت در این روز بهره مند شد.

4.تبریك گفتن برادران مومن به یكدیگر و آشكار كردن شادی در برخورد برادران دینی با هم از دیگر اعمال مستحب این روز است و امام رضا(ع) فرمودند وقتی مومنان به هم می رسند بگویند:

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسكین بولایه امیرالمومنین و الائمه علیهم السلام.

5.قرائت دعای ندبه

6.دو ركعت نماز كه چنانكه امام صادق(ع) فرموده اند بعد از ادای این نماز دوركعتی به سجده رفته و صدبار شكر خدا بجا آورده شود و سپس دعایی كه متن آن در مفاتیح الجنان موجود است قرائت شود و بعد از دعا، مجددا به سجده رفته و صد مرتبه الحمد لله و صد مرتبه شكرا لله گفته شود.

امام (ع) در ادامه فرمودند:

هركس این عمل را بجا آورد، پاداش كسی را داردكه روز غدیر نزد پیامبر(ص) بوده و با امیرالمومنین (ع) بیعت كرده است.

7.صدقه دادن از مستحبات موكد این روز است و در روایتی امیرالمومنین (ع) فرمودند فضیلت یك درهم صدقه در این روز با دویست هزار درهم برابر است.

8.فرستادن صلوات بسیار بر پیامبر اسلام (ص) و خاندان طاهرینش از اعمال مستحب دیگر روز غدیر است.

9.افطار دادن به مومنان روزه دار از دیگر اعمالی است كه بر فضیلت فوق العاده آن در این روز تاكید شده است.

برای روز عید غدیر، اعمال مستحب دیگری مانند بستن عقد اخوت بین برادران دینی و ادعیه مختلف دیگری نیز وارد شده است كه متن بعضی از این ادعیه و نحوه جاری شدن عقد اخوت در مفاتیح الجنان موجود است.

به هر حال این روز عظیم كه بزرگترین عیدخدا است، همانگونه كه به آن اشاره شد، از اعمال متعددی برخوردار است كه شایسته است مومنان به هر اندازه كه می توانند با انجام این اعمال بدرگاه الهی تقرب جسته و از فضیلت و فیض آن خود را محروم نسازند.

برچسب ها :
عیدالله الاکبر در منظر امام صادق | علیه السلام | ,  نماز عیدالله الاکبر ,