امام جمعه قم گفت: عیدی که در کلمات معصومین(ع) با عنوان عیدالله الاکبر یاد شده عید غدیر و دارای ویژگی‌هایی است

 که در آن خداوند تکلیف امت اسلامی را در زمینه حکومت مشخص فرمود.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری امروز در خطبه نخست نماز جمعه این هفته قم که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به سفارشات فراوانی که در قرآن و روایات نسبت به رعایت تقوا صورت گرفته اظهار کرد: این امر مسئولیت ما را سنگین‌‌تر می‌کند و اگر انسان به دنبال سعادت و کمال نهایی است باید تقوای الهی را رعایت کند.

او در ادامه به میلاد امام هادی(ع) اشاره کرد و افزود: آن حضرت 33 سال امامت کردند و 42 سال نیز عمر شریف آن حضرت بود؛ تربیت شاگردان فراوان از نظر علمی و اخلاقی یکی از مهمترین اقدامات امام هادی(ع) به شمار می‌رود.

امام جمعه قم با بیان اینکه امام هادی(ع) مانند دیگر اهل بیت(ع) رابطه‌ای عاطفی و مستقیم با مردم داشت گفت: یکی از دلایلی که خلفای بنی عباس در صدد به شهادت رساندن ایشان برآمدند همین امر بود.

او ادامه داد: شرایط فرهنگی و سیاسی دوران امام هادی(ع) بسیار ویژه بود؛ گروهی با عنوان غلات امامان را در حد خدایی بالا بردند به گونه‌ای که ایشان ناچار می‌شوند با آنها مبارزه کنند؛ علاوه بر این گروه افراطی، برخی دیگر از افراد اهل بیت(ع) را در جایگاه امامت به رسمیت نمی‌شناختند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه متوکل عباسی حتی تحمل یک لحظه وجود امام هادی(ع) را نداشت عنوان داشت: جو خفقان آن دوران به حدی بود که حتی شیعیان نمی‌توانستند وجوهات شرعی و هدایای خود را به محضر امامشان برسانند به همین دلیل امام هادی(ع) دست به چند اقدام جدی زد که نخستین آنها ایمن‌سازی اعتقادی بود.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تاکید بر پرهیز از افراط و تفریط و لغزش توسط شیعیان گفت: امام دهم شیعیان بارها تاکید فرمودند که ما را خدا ندانید ولی آنچه از حقایق در مورد وصف ما می‌دانید بیان کنید و نمونه اینگونه سفارشات در زیارت جامعه کبیره فراوان است.


او اضافه کرد: زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه مربوط به امیرالمومنین(ع) دو شاهکار به جا مانده از امام هادی(ع) هستند؛ ایمن‌سازی علمی هم جزو اقداماتی است که ایشان انجام دادند زیرا در دوران ایشان عرصه برای ترجمه کتاب‌های مختلف فراهم بود و امام نیز با تربیت 185 نفر شاگرد و راوی به مقابله با هجمه‌های اعتقادی و فکری پرداختند ضمن اینکه ایشان در ارتباط با رفتار و باورهای شیعیان گفتارهای فراوانی برای تربیت شیعیان دارند.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به روایتی از امام دهم شیعیان بیان داشت: ایشان می‌فرمایند مردم در دنیا به فکر مادیات هستند و به آن دنیای خویش نمی‌اندیشند ولی وقتی به جهان آخرت رفتند آنگاه می‌بینند که با اعمالشان سر و کار دارند و در حدیث دیگری فرمودند دنیا بازاری است که گروهی در آن سود می‌برند و عده‌ای دیگر دچار ضرر و زیان می‌شوند.

امام جمعه قم در خطبه دوم به حضور گسترده مردم ایران در مراسم دعای عرفه و نماز عید قربان اشاره و تصریح کرد: به تعبیر رهبری در کنار برخی ریزش‌ها، رویش‌های فراوانی نیز وجود دارد و نسل امروز به مسائل دینی پایبند هستند.

او در ادامه بر ضرورت تحرک بدنی و انجام ورزش‌ به عنوان ضرورتی دینی و اجتماعی تاکید کرد و افزود: دین اسلام همواره به مسلمانان توصیه کرده که ورزش کنند ولی امروز آنچه در جامعه ما دیده می‌شود کمتر به سلامت نزدیک است؛ قهرمانان ورزشی ایرانی باید توجه کنند که در دیگر عرصه‌های زندگی هم بدرخشند تا اگر الگوی جوانان قرار می‌گیرند، الگویی صحیح باشند.

آیت الله حسینی بوشهری به هفته ایمنی در برابر بلایای طبیعی اشاره کرد و گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی در این هفته برنامه‌هایی را به منظور آشنایی مردم با اصول ایمنی دارند؛ مردم نیز باید در ساخت و سازهای خود به این اصول توجه کنند تا در هنگام بلایا با خسارات جانی کمتری روبرو شویم.

عضو مجلس خبرگان رهبری سالروز شهادت حاج مصطفی خمینی را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: شهادت او زمینه بیداری امت اسلامی را فراهم کرد و مراسمات منعقد شده در این زمینه به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

او با اشاره به فرا رسیدن عید غدیر خم گفت: آن عیدی که در کلمات معصومین(ع) با عنوان عیدالله الاکبر یاد شده عید غدیر است؛ این روز دارای ویژگی‌هایی است که در آن خداوند متعال توسط نبی مکرم اسلام(ص) تکلیف امت اسلامی را در زمینه حکومت مشخص فرمود.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه اگر مردم به پیام غدیر توجه می‌کردند امروز شاهد چند دستگی در جامعه اسلامی نبودیم خاطرنشان کرد: اعلام ولایت امیرالمومنین(ع) دین اسلام را کامل و نعمت را بر مسلمانان تمام کرد.

خطیب جمعه قم مذاکرات هسته‌‌‌ای اخیر را مورد توجه قرار داد و افزود: حق جمهوری اسلامی ایران برای تولید و استفاده از انرژی اتمی همواره محفوظ است و باید محترم شمرده شود؛ رهبر فرزانه انقلاب بارها عنوان شده که ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست و تنها به دنبال اهداف صلح‌آمیز است و جهانیان باید این مسأله را بدانند.

او تاکید کرد: ما به دنبال رفع تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه علیه کشورها هستیم؛ ما حق غنی‌سازی در داخل خاک جمهوری اسلامی را می‌خواهیم، ما به دنبال شفاف‌سازی هستیم تا دنیا احساس نگرانی نداشته باشد.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران باید رفع شوند گفت: این تحریم‌ها نابجا و ظالمانه هستند؛ در این دور از مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی حضور یافتند و ما نیز به صورت محتاطانه و خوشبینانه مسائل را دنبال می‌کنیم؛ اطراف قضیه تا این مرحله اظهار رضایت کرده‌اند هرچند هنوز معتقدند اختلافات فراوان است.

امام جمعه قم اضافه کرد: معتقد هستیم که رهبر فرزانه انقلاب دست مسئولان ما را برای استفاده از روش‌ها و تاکتیک‌های جدید باز گذاشته و آنچه با عنوان نرمش قهرمانانه از آن یاد شده بدان معناست که می‌توان در عرصه دیپلماتیک از روش‌های متنوع استفاده کرد ولی باید جنبه قهرمانانه آن حفظ شود زیرا هیچ یک از ایرانیان حاضر به کرنش در مقابل دشمنان نیستند.

او خطاب به فرهیختگان سیاسی و سیاست‌مداران گفت: سیاست صحنه جنگ است و فرماندهان ما در این عرصه باید احساس دلگرمی نسبت به عقبه داشته باشند و نیازمند حمایت اقشار مختلف هستند و اگر احساس کنند پشت جبهه همراهی و همدلی وجود ندارد آنگاه نمی‌توانند به حقوق واقعی ملت برسند.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: دشمنان بدانند که در مقابل ملتی قهرمان ایستاده‌اند و دیپلمات‌های ما نیز باید با همان اقتدار همیشگی پیش بروند و بدانند که ملت از آنها حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

باز نشر : یا علـــــــــــــــــــــــــــــی حیــــــــــــــــــــــــــــدر مدد | اختصاصی |